Bu haber kez okundu.

Türkiye, ‘Helal Turizm’in merkezi oluyor


Yaşamını helal dairede sürdüren insanların tatil talepleri de bu yönde olmaya başladı. Son yıllarda bu kesime hitap eden otel ve turizm hizmetleri de artmaya başladı.  Halalbooking.com da bu talebe cevap verebilecek bir platform olarak İngiltere’de kuruldu.

Halalbooking.com, Fransa, İsviçre, Filistin, Rusya, Tataristan, Almanya ve Türkiye’deki acentelerini yeni sezona hazırlamak için İslami otel tanıtım turu yapıyor. 24 Ekim’de başlayan Türkiye turu tanıtım programı Antalya’da yapıldı. Wome Deluxe, Adenya, Modern Saraylar, Serge Beach, Beera, Club Karaburun, Adin Beach, Elvin Deluxe, Grand Akça gibi otelleri ziyaret eden ekip, ülkelerine gittiğinde Türkiye İslami otellerin pazarlanmasına daha çok önem verecek. Etkinlik kapsamında Türkiye’de bulunan Halalbooking Satış Pazarlama Müdürü Ufuk Seçkin, Ekoreel Dergisi’nin sorularını yanıtladı.Biraz Halalbooking.com’dan bahseder misiniz? Diğer sitelerden farklı yönleriniz nedir?

Halalbooking.com, helal bilince sahip ziyaretçilerin dünya üzerindeki otel, tesis ve villaları arayıp rezervasyon yapabildikleri, küresel lider konumunda bulunan bir online platform. Sitemizin sunduğu helal turizm dostu otel ve tesisleri deniz, şehir, termal ve villalar kategorilerde yer alıyor. Misafirlerimizin konaklama rezervasyonunu online yapabileceği gibi, bazı tesisler için, ödeme aşamasında isteğe bağlı ekstra hizmetler de rezerve edebilirler. Örnek olarak; çoğu tesis için havaalanı transferi, villa için araba kiralama veya helal gıda malzeme paketini rezervasyonlarına ekleyebilirler. ‘Oda Müsaitliği’, ‘Kesin ve Toplam Aile Fiyatlandırması’ ve ‘En İyi Fiyat’ gibi garantiler, web sitemiz tarafından sunulan benzersiz özelliklerden olup çocuklu ailelere büyük kolaylık sağlıyorlar.

Web sitemiz, ‘Helal Yiyecekler’, ‘Alkolsüzlük Kuralı’ ve ‘Bayanlar İçin Hizmetler’ gibi filtrelere sahip. Bu filtreler sayesinde müşteriler ihtiyaçlarına yönelik olarak kendilerine en uygun otelleri seçebilirler. Tüm otelin helal konsepte uygun olmadığı yerlerde, web sayfamız, helal bilince sahip ziyaretçilerin helal konsept tercihlerine en uygun otelleri bulmalarına yardımcı olur. Vizyonumuz, İslami tatil tercihi olan seyahat severler için en iyi arama ve rezervasyon imkânını sunmaktır.
 

“DÜNYA GENELİNDE 1000 ACENTE İLE ÇALIŞIYORUZ”

Büyüme hedeflerinizden bahseder misiniz?  

Halalbooking.com son 4 yıldır satışını ortalama yüzde 50-100 arasında artırıyor. 2016’da Türkiye’de turizm sektörü %30-50 oranında gerileme olan yılda HalalBooking.com satışlarını yine %100 oranında artırmayı başardı. Toplam 74 ülkeden şu ana kadar rezervasyon aldık ve bazı otellerde satışları bir kaç milyon TL üzerinde seyrediyor. İnternet sitemizin aylık tekil ziyaretçi sayısı 100 binin üzerindedir ve bu özellikle yaz aylarında artıyor. Halalbooking.com olarak 21 ülkede 300’e yakın otele rezervasyon hizmeti sağlıyoruz. Dünya çapında bine yakın işbirliği yaptığımız acente bulunuyor. Bu rakamları her geçen gün büyüm stratejimizle doğru orantılı olarak arttırıyoruz.

Acentelerinizle bu tarz otel ziyaretlerini ne zamandan beri yapıyorsunuz?

Acentelerimizle ülke turlarını ve otel ziyaretlerini (HalalBooking Acente FamTrip) biri bahar diğeri de sonbahar döneminde olmak üzere yılda iki kere 3 yıldır gerçekleştiriyoruz. Bununla amacımız acentelerimizin rezervasyon hizmeti sunacakları otelleri en iyi şekilde tanımasını sağlamak. Bu sayede potansiyel müşteri isteklerine en iyi şekilde karşılık verebilecekleri inancını taşıyoruz. Otellerin olanakları ve hizmetleri hakkında daha bilinçli odlukları için acente partnerlerimiz müşterinin istek ve beklentilerine daha uygun otelleri sunabiliyor.

Dünya genelindeki İslami turizm sektöründe son durum nedir? Türkiye’deki İslami Turizm dünya geneline göre nasıl? 

2020 yılına kadar, büyüme stratejisi araştırmalar şirketi Thompson Reuters ve DinarStandard'ın tahminlerine göre Müslüman turistlerin harcamaları, dünya turizm harcamalarının %13,36’ne yani yaklaşık 233 milyar dolar seviyelerine çıkacak. Yani hızlı büyüyen, gelişen ve değişen bir pazar söz ediyoruz.

Türkiye İslami turizm açısından çok özel bir yerde konumlanıyor. Dünya genelindeki helal tatil deniz otellerin %95’ı Türkiye’de bulunuyor. Bundan hareketle İslami turizmin öncüsü ülkeler bazında Türkiye dememiz yanlış olmaz. Dünya genelindeki turizm harcamasının %12,5’nin Müslüman seyahatçilerden turizm için harcanmasında Türkiye’deki alternatif tatil sektörü ciddi bir paya sahiptir ve özellikle alternatif tatil köyleri kategorisinde öncülük etmektedir. İç ve dış pazarlardaki müşterilerden büyük beğeni kazanmasından dolayı hızla büyüyen sektör revaçta ve bununla beraber yeni yatırımcıları çekiyor. Örneğin mevcut olan otellerin yanında çok sayıda otelde dönüşüm gerçekleştirip İslami turizm alanında hizmet vermeye başlıyorlar. Tabi ki Türkiye her ne kadar öncü olsa da diğer ülkeler de bu pazarda önemli yer sahibi olmaya çalışıyor. B.A.E, Katar, Endonezya ve Malezya gibi ülkelerde İslami turizm alanında yatırım yapıyorlar. Türkiye’nin 2023’e kadar İslami turizm üzerinden elde etmeyi hedeflediği gelir 15 milyar dolar.

“EN İYİ FİYAT GARANTİSİ’ İLE NE UYGUN FİYATI SUNUYORUZ”
 

2016 yılında sizin satışlarınız ve Türkiye’deki İslami otellerin doluluk oranları nasıldı?

2016 yılında satışlarımız 2015 yılında göre iki kat arttı. 2016 yılı Türkiye destinasyonu için olağanüstü zor bir yıl olduğunu (İŞİD, PKK, DHKPC bombalı saldırıları, darbe teşebbüsü, Rusya ambargosu vs.) göz önünde bulundurduğumuzda bu sonuç oldukça iyi bir başarıdır. Türkiye’de yaşanan olaylar ve bunun sonucu olarak turizm sektöründeki durağanlığa rağmen ve çok köklü ve büyük seyahat operatörlerin iflas ettiği bir yılda hedefleri yakalamış olmak bizim için tabi ki mutluluk verici. Türkiye’deki İslami oteller özellikle en yoğun sezon diyebileceğimiz bayram zamanlarında Temmuz-Eylül arası en dolu zamanlarını geçirdiler ve misafirlerin teveccühünü kazandılar. 2016’da Türkiye’de birçok yeni tesisin açılışını müşahide edebildik. Çoğu genel turizm sektöründen alternatif tatil sektörüne dönüşen tesisler. Ayrıca sıfırdan inşa edilen yeni oteller de açıldı. Kapasitenin ikiye katlanmasına rağmen ve turizm için tüm olumsuz şartlara rağmen Türkiye’deki İslami otellerin doluluk oranları beklentilerin üstündeydi ve buda bu sektörün potansiyeline henüz ulaşmadığına işarettir.

İslami otel fiyatları nasıl? Her bütçeye göre imkân bulmak mümkün mü?

Elbette ki mümkündür. Özellikle Halalbooking.com olarak bizim rezervasyon hizmeti sağladığımız otellerin fiyat skalası gerçekten çok çeşitli. Gecelik fiyatı 20 Euro gibi rakamlardan 2 bin Euro civarına kadar üç yıldızlıdan 5 yıldızlı otellere kadar oda bulmak veya villa kiralamak mümkün. HalalBooking olarak müşterilerimizin rezervasyonlarda ayrıca en iyi fiyatı ödemeleri bizim için çok önemli bir unsurdur. E-teknoloji şirketi olarak şirketimizin uyguladığı ‘En İyi Fiyat Garantisi’ kuralı sayesinde, başka bir internet web sitesinde veya acentede veya direkt otelde bizim fiyatımızdan daha düşük bir fiyata rastlama durumunda, müşteri hizmetlerimizle iletişime geçerek rezervasyon fiyatını daha düşük seviyeye indirme fırsatı yakalayabilirler.

Ayrıca sayısız ödül kazandıran ‘kesin ve toplam aile fiyatlandırması’ fonksiyonuyla birçok web sitelere aksi halde yetişkin sayıları ve çocuk yaşları göz önüne alınarak, aileler için kesin ve toplam fiyatlandırmalar yapılır. Diğer web siteler kasıtlı veya kasıtsız ekstra masrafları gizliyorlar. HalalBooking.com’da fiyatlara tüm vergi ve ücretleri dâhildir, sadece baz kullanımı değil yetişkinler ve çocukların toplam sayısını içerir. Otele girişinde müşterilerimiz sürpriz ödemeler talep edilmeyeceğinden emin olabilirler.

Türkiye’de şu anda kaç İslami otel var? Yeni açılacak oteller var mı?

Net rakam her geçen gün değişiyor fakat genel anlamda sayısı her yıl artıyor. Şu an bu sektörde Türkiye’de deniz tatil köylerin sayısı 50 civarındadır. Sadece Antalya bölgesinde bu yıl bu sayı 20 civarına çıktı ve böylelikle Antalya bölgesi dünyada bir numara ‘helal deniz’ tatil destinasyonu unvanına ulaştı. Bunlara termal ve şehir oteller eklendiğinde Türkiye’de 200’ye yakın otel bu müşteri kitlesine hitap ediyor. Genel turizm konseptte hizmet veren otellerin İslami konseptte hizmet vermeye yönelik bir teveccühü söz konusu olduğunu görüyoruz. Hakeza, müşteri potansiyeli de eskiye nazaran her geçen gün artıyor. Gerek yeni açılacak gerekse İslami konseptte hizmet vermeye başlayacak önemli sayıda tatil köyü ve şehir oteli var.

 

GAYRİMÜSLİM ÜLKELERİ DE ‘HELAL TURİZM’ İŞİNE SOYUNUYOR
 

2017 Yılında beklentiniz nedir? Bu soruyu hem firma olarak, hem Türkiye’deki genel İslami turizm sektörü olarak hem de küresel ölçekte değerlendirmenizi rica ediyorum?

Yukarıda da belirttiğimiz gibi sektör hem Türkiye hem dünya genelinde gelişim üzere olan bir sektör ve gelişmeye de devam edecek. Bizim beklentimiz bu gelişimin beklenilen de yüksek olması ve isteğimiz de buna katkı sağlıyor olabilmek. Eğer Türkiye’deki güvenlik durumu normalleşirse Türkiye’deki İslami turizmde dış ve iç talepten dolayı rahatlıkla %30-50 artış bekleyebiliriz. Ayrıca Endonezya, BAE ve İran gibi ülkelerde ve gayrimüslim ülkelerde de bu sektöre yönelik çalışmalar yapıldığını görüyoruz. Halalbooking.com olarak 2017 hedefimiz %100-200 oranları arasında bir artış yakalayabilmek. Bu hedefe hem Türkiye hem de Türkiye dışındaki diğer destinasyonları iyi bir şekilde pazarladığımızda ulaşabileceğimize inanıyoruz. Yıllardır özellikle Türkiye’deki helal deniz tatil otellerinin avantajlarını uluslararası konferanslarda ve fuarlarda tanıtıyoruz. Bununla beraber yaptığımız reklam çalışmalarımızla Türkiye destinasyonunu tüm dünyadaki potansiyel müşteri kitlesine pazarlıyoruz ve bu şekilde Halalbooking.com ‘Türkiye’deki Alternatif Tatil sektörün küresel kapısı’ haline dönüşmüştür. Bu çalışmaların karşılığını bu yıl gördük ve daha büyük reklam çalışmalarıyla birlikte Türkiye’ye 2017’de daha yüksek misafir getireceğimize inanıyoruz.

Hedefleriniz arasında Türkiye piyasasını yeri nerede?

Halalbooking, gerek Türkiye pazarında gerekse global ölçekte dünya lideridir. Bu sadece kendi çıkarımımız değil, 2 ay önce (Eylül) Dubai’da Küresel İslami Ekonomi Zirvesi’nde takdim edilen turizm alanında ‘İslami Ekonomi Ödülü’nü kazanmış olmamız bunun en önemli göstergelerinden biri. Abu Dabi’de geçen yıl kazandığımız ‘Dünyanın En İyi Helal Seyahat Websitesi 2015’ ödülünden sonra bu ödül şirket olarak doğru yolda hareket ettiğimize yönelik işarettir. Hem Türkiye hem dünya genelinde daha fazla otele hizmet vermek, daha çok sayıda Müslüman misafirin bu hizmetten faydalanmasını sağlamayı sadece satış rakamlarımızı değil pazarı da aynı oranda geliştirmeyi istiyor ve hedefliyoruz.

 

Halalbooking olarak yeni yatırımlar ve kurumsal hedefleriniz var mıdır bahseder misiniz?

Halalbooking.com olarak vizyonumuz olan ‘İslami tatil tercihi olan misafirlere en kaliteli şekilde rezervasyon hizmeti vermek’ hedefini gerçekleştiriyor ve geliştirmeye çalışıyoruz. Örneğin en son gerçekleşen entegrasyon ile, endüstri lideri bulut tabanlı kanal yönetim sistemi SiteMinder, Halalbooking.com platformunun dünya genelinde binlerce otele bağlanmasına olanak sağladı. TravelClick, RateTiger, VerticalBooking ve en son olarak SiteMinder ile beraber en önemli kanal yönetim sistemleriyle entegrasyon kurma mutluluğunu yaşıyoruz.

Ekoreel Kasım sayısında yayınlanan röportaj...

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.